EVROPSKÁ SÍŤ PROTI CHUDOBĚ A SOCIÁLNÍMU VYLOUČENÍ JE NEZÁVISLOU SÍTÍ ORGANIZACÍ A SKUPIN ZAPOJENÝCH DO ZÁPASU S CHUDOBOU A SOCIÁLNÍM VYLOUČENÍM V EVROPĚ.

Ceny za publicistiku o chudobě poprvé uděleny

22. 06. 2023 06:51

Při slavnostním shromáždění v Mramorovém sále České spořitelny byly za přítomnosti představitelů českého státu i nestátních organizací poprvé uděleny ceny OZVĚNY CHUDOBY za ohleduplnou publicistiku o chudobě, Nad akcí převzali záštitu prezident České republiky Petr Pavel s jeho žena Eva.

Nejvýznamnější ocenění získaly seriál pořadů České televize Kateřiny Ondřejkové, Baroiry Chalupové a Ivany Pauerové Miloševič "V exekuci", příspěvek Petra Zewlakka Vrabce a Jany Baudyšové v online médiu Romea.cz "Janov je klasický byznys s chudobou. Bez toho, aby podobné situace řešil stát, se z nich nemáme šanci dostat", pořad Jana Pokorného a Daniela Prokopa na stanici Českého rozhlasu Radiožurnál "Život k nezaplacení" a článek Zuzany Hronové v Deníku "Zachraňuje ostravskou osadu Bedřiška, jsem taková Matka Tereza, popisuje žena. Vedle toho udělila porota, složená výhradně z lidí s osobní zkušeností s chudobou, tři čestná uznání: za příspěvek Jana Bělíčka a Pavla Šplíchala "Nejjednodušší je prací vykořisťovat lidi v beznadějných životních situacích" v online deníku Alarm, soubor příběhů lidí bez domova Moniky Veselé "Prodejní místo" v časopisu Nový prostor a pořad Petra Holuba "Chudoba za dveřmi, Ale uvnitř ještě není" na stanici Český rozhlas Plus. Podnětů k ocenění přišlo od veřejnosti bezmála stovka. Porota vybírala z 65 příspěvků, které splňovaly soutěžní podmínky. Ocenění uspořádala EAPN ČR, z.s. (Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v ČR).

Ceny předaly Jitka Seitlová, místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky, Šárka Jelínková, náměstkyně místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí, Vladimír Špidla, bývalý eurokomisař a premiér, Lidmila Němcová, viceprezidentka Evropské seniorské unie, Milan Taraba, místopředseda Rady seniorů ČR a členové poroty. O principech a historii Ceny OZVĚNY CHUDOBY v Evropě promluvila Olga Rosenbergerová, místopředsedkyně Evropské sítě proti chudobě v ČR. V úvodu dále promluvili z pověření Petra Pavla, prezidenta České republiky a jeho manželky Zdeněk Hejhal, zástupce vedoucí Kanceláře prezidenta České republiky a ředitel Sekce vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, Andrea Studihradová za hlavního partnera akce Českou spořitelnu, a.s. a za publicistickou obec Ondřej Vaculík, předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu. Předávání cen doprovodilo krátké divadelní představení souboru Rozkoš a hudební vystoupení zpěvačky Evy Horké a klavíristy Pavla Diblíka. Akci, kterou podpořila Nadace ERSTE a Česká spořitelna,a.s., sledovalo více než 70 účastníků. Obdobná soutěž se stejnými principy probíhá v devíti evropských zemích (Rakousko, Polsko, Maďarsko, Makedonie, Norsko, Finsko, Portugalsko, Island, Česká republika).

Informace o udělených cenách OZVĚNY CHUDOBY najdete zde.

Údaje o udělených čestných uznáních najdete zde.

Informace o 12 nominovaných příspěvcích na cenu OZVĚNY CHUDOBY získáte zde,

Faksimile Záštity prezidenta České republiky Petra Pavla je přiloženo zde.

Faksimile Záštity manželky prezidenta České republiky Evy Pavlové je přiloženo zde.

Fotodokumentaci ze slavnostního předávání cen můžete shlédnout zde.

Mediální ohlasy slavnostního předávání cen přikládáme v těchto odkazech: